W dniach 7-9 kwietnia br. odbędą się w Rydze największe w regionie targi motoryzacyjne „Auto-Mechanika”. Już po raz dziesiąty do stolicy Łotwy przyjadą najwięksi producenci, serwisanci i użytkownicy sprzętu motoryzacyjnego.

Obok wielu polskich firm od dawna funkcjonujących na rynku bałtyckim, Ambasada RP w Rydze organizuje własne stoisko, na które zaprasza nieodpłatnie polskie firmy, które nie są jeszcze obecne na Łotwie, ale planują rozwinąć tu swoją działalność. Oferowana powierzchnia wystawowa wynosi 15m2 i wyposażona jest w niezbędny sprzęt (dwa stendy, stolik z krzesłami, półka na foldery, telewizor plazmowy 42”). Koszt pobytu i transportu pozostaje we własnym zakresie.

Zgłoszenia z krótkim opisem własnej działalności należy przesyłać do dnia 20 marca br. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Spośród nadesłanych ofert wybrane zostaną dwie najbardziej perspektywiczne. Więcej informacji o samych targach można znaleźć na stronie: http://www.bt1.lv/automehanika/?link=10000000

CeBiM, 10|03|2017

- Chcemy wspierać polskie firmy na rynku łotewskim, a także wspólne polsko - łotewskie inwestycje w krajach trzecich - powiedział prezes PAIiIZ Tomasz Pisula podczas Forum Biznesowego Polska - Łotwa, które odbyło się 26 stycznia w Warszawie z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej pana Mārisa Kučinskisa.

Dla Łotwy Polska pozostaje piątym kierunkiem eksportu, a także trzecim - po Niemczech i Litwie - źródłem importu towarów i usług. Aby zintensyfikować współpracę między Polską, a Łotwą do Warszawy z jednodniową wizytą przyjechał premier Māris Kučinskis. Towarzyszą mu łotewscy przedsiębiorcy, oraz administracja lokalna. - Między Polską a Łotwą powstała współpraca gospodarcza którą należy poszerzać o nowe sektory - powiedział premier Kučinskis podczas ceremonii otwarcia Forum. Nowoczesna gospodarka nie jest możliwa bez rozwiniętego sektora ICT , który przez nasz kraj uznawany jest za sektor priorytetowy - dodał premier.

łotwa

Jak zaznaczył Wicepremier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników forum, Łotwa to jeden z najszybciej rozwijających się ekonomicznie krajów Unii Europejskiej i ważny partner handlowy Polski. W Polsce działa już 61 podmiotów z łotewskim kapitałem.

Inese Sulzanoka z Investment and Development Agency of Latvia in Poland podkreśliła, że Łotwa, dzięki położeniu w centrum rejonu Bałtyckiego i wysoko rozwiniętej sieci transportowej i logistycznej oraz bliskości wielu rynków zbytu jest idealnym ośrodkiem międzynarodowego biznesu i handlu. - Wiele korporacji zakłada u nas biura. Warto wspomnieć również o niskim podatku dochodowym(15%), ulgach podatkowych dla dużych inwestycji, funduszach unijnych oraz czterech SSE - mówiła Sulzanoka.

Po części oficjalnej odbyły się prezentacje sektorowe oraz rozmowy B2B pomiędzy polskimi a łotewskimi przedsiębiorcami.

27|01|2017 (PAIiIZ)

Bądź na bieżąco i dołącz do wydarzenia na Facebook'u! Otrzymuj powiadomienia o aktualnościach i artykułach tematycznych. Poinformujemy Cię o możliwościach zapisu na konferencje i wydarzenia dla przedsiębiorców.

Wystarczy, że klikniesz poniżej:
FB

Umowa o wolnym handlu między UE i Ukrainą miała obowiązywać od momentu wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej, ratyfikowanej we wrześniu 2014 r. Z powodów nacisków Moskwy odłożono to do stycznia 2016 roku. Rosja uważa, że umowa UE-Ukraina będzie mieć negatywny wpływ na jej interesy gospodarcze.

Dalsze negocjacje na szczeblu ministerialnym w sprawie handlowej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina bedą kontynuowane przez ekspertów w październiku br.

08 września 2015

Jak podaje PAP szef rządu wskazał, że Ukraina powinna uczynić wszystko, by zwiększyć dostawy prądu dla zachodniego sąsiada. "Powinniśmy wesprzeć przyjazną nam Polskę i zrobić wszystko, by pomóc naszym partnerom w ustabilizowaniu sytuacji w energetyce w możliwie najkrótszym czasie" – oświadczył Jaceniuk podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Dzień wcześniej, w środę, ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma możliwości zwiększenia dostaw prądu dla Polski. "Nie możemy im dziś pomóc" – poinformował. Demczyszyn wyjaśnił, że spowodowane jest to remontem elektrowni w Bursztynie w obwodzie iwano-frankowskim i w Dobrotworze w obwodzie lwowskim, które dostarczają energię elektryczną m.in. do Polski.

13 sierpnia 2015

Zapowiedź zniesienia embarga na irańską ropę z początkiem 2016 r. spowodowały spadek ceny tego surowca, a wraz z nimi kurs rosyjskiej waluty. W ub. piątek Bank Rosji obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 11 proc. Notowania rosyjskiej waluty spadły do najniższego poziomu od ponad czterech miesięcy - za dolara płacono 61 rubli, a za euro - 67.

Bank Rosji poinformował też w piątek, że ze względu na drastyczny spadek krajowego popytu w pierwszej połowie roku, konieczne może się okazać skorygowanie w dół prognoz gospodarczych. W poprzednich raportach Bank Rosji przewidywał, że w roku 2015 PKB skurczy się o 3,2 proc.

Rezerwy walutowe Rosji wzrosły do 358,3 mld USD, gdyż bank skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by powstrzymać spadek wartości rubla.

Ostatnie analizy rynku walutowego od kilku miesięcy szacują, że rubel jest nadal przewartościowany.

Opracowanie własne
02 sierpnia 2015