Drukuj

Jak poinformowała unijna Komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem 18 maja 2015 ma się odbyć trójstronne spotkanie z udziałem Komisji Europejskiej oraz ministrów z Rosji i Ukrainy na temat wdrażania handlowej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina

Celem spotkania jest m.in. próba zrozumienia zastrzeżeń do umowy, jakie zgłasza Rosja - powiedziała komisarz po czwartkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. handlu w Brukseli. Pani Komisarz Malmstroem jest przekonana, iż wątpliwości dotyczące porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu między UE a Ukrainą (DCFTA) mogą zostać w końcu rozwiane. KE jest też gotowa pomóc w wyjaśnieniu dwustronnych problemów dotyczących handlu między Rosją a Ukrainą.
Trójstronne konsultacje toczą się od lata 2014 roku. Rosja od początku przedstawiała zastrzeżenia do porozumienia i twierdziła np., że zaszkodzi to jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione. Ze względu na toczące się rozmowy we wrześniu 2014 roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 roku, zostanie odroczone do końca 2015 roku.
Do tego czasu Ukraina korzysta z jednostronnego zniesienia ceł przez UE. Według relacji mediów prezydent W. Putin zażądał w ubiegłym roku zmian w umowie UE-Ukraina, by uwzględniała ona rzekome ryzyko dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odpowiedział jednak, że zmian w umowie dwustronnej mogą dokonywać tylko jej strony, a nie państwo trzecie. Od kilku miesięcy rozmowy w tej sprawie toczą się na szczeblu ekspertów, a nie ministrów. W kwietniu eksperci z Rosji zwrócili się o ponowne odłożenie wdrażania DCFTA. Malmstroem oświadczyła jednak, że decyzja w tej sprawie nie należy do Rosji i zarówno UE, jak i Ukraina chcą zacząć wdrażanie umowy od 1 stycznia 2016 r.