Drukuj

- Chcemy wspierać polskie firmy na rynku łotewskim, a także wspólne polsko - łotewskie inwestycje w krajach trzecich - powiedział prezes PAIiIZ Tomasz Pisula podczas Forum Biznesowego Polska - Łotwa, które odbyło się 26 stycznia w Warszawie z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej pana Mārisa Kučinskisa.

Dla Łotwy Polska pozostaje piątym kierunkiem eksportu, a także trzecim - po Niemczech i Litwie - źródłem importu towarów i usług. Aby zintensyfikować współpracę między Polską, a Łotwą do Warszawy z jednodniową wizytą przyjechał premier Māris Kučinskis. Towarzyszą mu łotewscy przedsiębiorcy, oraz administracja lokalna. - Między Polską a Łotwą powstała współpraca gospodarcza którą należy poszerzać o nowe sektory - powiedział premier Kučinskis podczas ceremonii otwarcia Forum. Nowoczesna gospodarka nie jest możliwa bez rozwiniętego sektora ICT , który przez nasz kraj uznawany jest za sektor priorytetowy - dodał premier.

łotwa

Jak zaznaczył Wicepremier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników forum, Łotwa to jeden z najszybciej rozwijających się ekonomicznie krajów Unii Europejskiej i ważny partner handlowy Polski. W Polsce działa już 61 podmiotów z łotewskim kapitałem.

Inese Sulzanoka z Investment and Development Agency of Latvia in Poland podkreśliła, że Łotwa, dzięki położeniu w centrum rejonu Bałtyckiego i wysoko rozwiniętej sieci transportowej i logistycznej oraz bliskości wielu rynków zbytu jest idealnym ośrodkiem międzynarodowego biznesu i handlu. - Wiele korporacji zakłada u nas biura. Warto wspomnieć również o niskim podatku dochodowym(15%), ulgach podatkowych dla dużych inwestycji, funduszach unijnych oraz czterech SSE - mówiła Sulzanoka.

Po części oficjalnej odbyły się prezentacje sektorowe oraz rozmowy B2B pomiędzy polskimi a łotewskimi przedsiębiorcami.

27|01|2017 (PAIiIZ)

Bądź na bieżąco i dołącz do wydarzenia na Facebook'u! Otrzymuj powiadomienia o aktualnościach i artykułach tematycznych. Poinformujemy Cię o możliwościach zapisu na konferencje i wydarzenia dla przedsiębiorców.

Wystarczy, że klikniesz poniżej:
FB