Łotewska misja Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A

W dniach 13 – 17 maja 2014 roku w stolicy Łotwy Rydze oraz w Daugavpils - stolicy łotewskiego regionu Łatgalii przebywała „silna” delegacja reprezentującą Małopolskę. Kontakty naszego regionu z tą bałtycką republiką przebiegały tym razem na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim w ramach projektu „Business in Małopolska – Partnership Network” (MRPO 2007-2013, lider Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.) nastąpiło otwarcie „przedstawicielstwa ekonomicznego Małopolski”  na Łotwie (wcześniej podobna instytucja powstała na terenie Kaliningradu w Rosji, w czerwcu otwarta zostanie we Lwowie na Ukrainie).

zobacz film

Uroczystość w Rydze połączona była tradycyjnie z otwarciem wystawy Małopolski Potencjał Gospodarczy, która przybliży Łotyszom nasz region. Wystawa prezentująca w nowoczesny, multimedialny sposób region z południa naszego kraju, będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych przez miesiąc.

Przedstawicielstwo mieści się w siedzibie łotewskiego partnera projektu – Bałtyckiej Akademii Międzynarodowej, największej prywatnej szkoły wyższej w tym kraju. Zadaniem osób zaangażowanych w realizację projektu jest wzajemne dostarczanie informacji polskim przedsiębiorcom o warunkach działania na terenie Łotwy i łotewskim o możliwościach nawiązania współpracy z firmami małopolskimi.

Przedstawiciele Województwa Małopolskiego, z radnym małopolskiego sejmiku Kazimierzem Czekajem na czele, mieli za zadanie utrwalenie dobrych kontaktów z przedstawicielami regionu Łatgalii, z którym Małopolska podpisała (czerwiec 2013) deklarację o współpracy partnerskiej. Temu celowi służyły m.in. spotkania z Ambasadorem RP na Łotwie, panem Markiem Nowakowskim, z przedstawicielami regionu Łatgalii w Rydze i w Daugavpils, z przedsiębiorcami z Łotwy oraz z osobami reprezentującymi Polonię na Łotwie.

Kolejną płaszczyznę spotkań łotewsko-polskich stanowiły bezpośrednie rozmowy przedsiębiorców w trakcie III Wschodniobałtyckiego Międzynarodowego Forum Biznesowego (16.05.2014). Niezależnie od prezentacji Małopolski trwały spotkania pomiędzy firmami, które pojawiły się m.in.  z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Mołdawii. Trzeba podkreślić, ze na ok. 400 uczestników Forum prawie 100 osób reprezentowało polskie przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje otoczenia biznesu.
Po nawet oględnej analizie rynku łotewskiego wydaje się, że stanowi on w dalszym ciągu obiecujący i niewykorzystany obszar dla lokowania polskich inicjatyw gospodarczych. Dotyczy to w zdecydowanym stopniu przemysłu rolno-spożywczego, drzewnego, meblarskiego, odzieżowego i budowlanego. Trzeba też pamiętać, że Łotwa to znakomite „okno” w kierunku pozostałych krajów bałtyckich,  Rosji czy Białorusi.

Jak można było się przekonać w Rydze, z okazji tej skorzystały takie firmy jak Reserved, Tymbark czy CCC.  Ciągle jeszcze pozostaje wiele możliwości dla polskiej ekspansji zagranicznej.

Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z pomocy „Przedstawicielstwa Małopolski” na Łotwie zachęcamy to kontaktu.

W Małopolsce:  
Centrum Business in Małopolska,
ul. prof. Życzkowskiego 14 (dawniej al. Jana Pawła II 41 L)
31-864 Kraków
tel: +48 12 620 91 40; faks: +48 12 620 91 66
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.malopolskapartnership.pl

Na Łotwie:
Inese Ratanova
Bałtycka Akademia Międzynarodowa
ul. Łomonosowa 4, Ryga, Łotwa
+371 671 00 232
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.